TOP MIX - MAHOR Kupa 2013, beszámoló

 Az időjárás és a Balaton vízállása, mely erős hatást gyakorol a csatorna vízállására és ezáltal a halak mennyiségére és kapókedvére, kedvezett a versenynek, hiszen a gyakorlatilag szélmentes, napos-borongós időben a halak táplálkozó kedve is jó volt. A pályán a tréningek és a megelőző hétvégén lebonyolított MILO kupa eredményei alapján nagyon sok hal mutatkozott. A MILO Kupán több, mint 35 kilós fogással Magyar Szilárd pályacsúcsot horgászott és jó eredményt elérni csak 20 kiló feletti fogásokkal lehetett. Elsősorban karikakeszegek tartózkodtak a pályán, de jól oda lehetett állítani a dévérkeszeget is. Nem volt egyértelmű, hogy a versenyen a melyik halfajé lesz a főszerep. Többen már a verseny hetében lejöttek edzeni, hogy jelezzék, nem bízzák a véletlenre a dolgot. Egyértelműen látszott, hogy csak a rakósbotos módszer hozhat eredményt. Különös jelentőséget adott a versenynek, hogy a következő héten itt került megrendezésre az OEB elődöntője is.

 
Reggel 6:30-kor köszöntöttem a horgászokat, ezután kisorsolásra kerültek az első és második forduló helyei. A pálya 7 szektorra lett osztva (12 – 13 – 13 – 13 – 13 – 13 - 13). A résztvevők között sok ismerős arccal és sok neves versenyhorgásszal is találkozhattunk. Az ifi és hölgyversenyzőnek nem volt külön szektoruk, a mezőnyben horgásztak, de külön lettek értékelve.
 
 
A reggeli regisztráció
 
A sorsolás izgalmas pillanatai
 
Egy ismerős arc!
 
 
 
Felkészülés a versenyre
 
Utolsó simítások a szerelékeken
 
A kétórás felkészülés után 9 órakor elkezdődött a verseny első fordulója. Az etetésre nem volt egyöntetű megoldás, jó volt a dobott etetés, de a csészével berakott is hozott halat. Általános vélemény volt, hogy az alapot mindenképp dobni kellett, de a dévérhez a ráetetést már csészével kellett megoldani, míg a karikakeszeg továbbra is a dobott etetőt részesítette előnyben.
 
 
 
A versenypálya
 
A verseny pillanatai
 
 
 
 
 
 
 
Zsákmány az első fordulóból.
 
A jó eredményekhez 20 kiló körüli fogások kellettek.
 
A verseny kiélezettségét és a versenyzők felkészülését mutatják az igen közeli fogási eredmények.
 
Mérlegelésre várva
 
Halöröm.
 
Hölgyversenyzőink
 
 
Különös szemlélő
 
A verseny legifjabb résztvevője
 
A halfogás a kezdés után azonnal megindult , először a karikakeszegek jelentkeztek, melyek 5-30 dekás súlyt képviseltek. Az erős kezdés után a legtöbb helyen a folytatás sem maradt el. Akik jól eltalálták a szereléket, etetőanyagot, mélységet stb., azok folytatták a halfogást. A karikakeszegnek folyamatosan dobni kellett az etetőt, míg a dévérnek a csészével berakott agyagos szúnyog volt a jobb. Csalinak a pinki, csonti, de dévérre a szúnyoglárva működött. A csali felkínálása halfajtól függött. Az úszóméret is nagy szórást mutatott, de az igazán jó választás az 1,5 – 3 gr közötti úszóméret volt.
 
A pályán mindenhol volt hal, a kérdés csak az volt, hogy a versenyző hogy tudja azt meghorgászni. Felértékelődött a gumizás és a horog jelentősége ugyanis minden egyes elvesztett hal súlyos hibának számított.  A halak mennyisége nem indokolta a finom gumizást, gyorsabb volt a szigorúbb megoldás, mert a halak nagy részét röptetni kellett. A nagymennyiségű hal ellenére olyan szorosak voltak a mérlegelt súlyok, hogy egy-egy hallal már helyezéseket lehetett előrelépni. Jellemző volt, hogy szektor egyesért 20 kg fölött , vagy ahhoz igen közeli mennyiségeket kellett fogni. Abszolút egyenletes volt a hal eloszlás, hiszen a legbelső helyekről is lejött a husz kilogramm hal, csak azon múlott, ki-hogy tudta meghorgászni az adott helyet.
 
A második forduló úgy kezdődött, mint az első. Etetés után azonnal halak, majd kényes kapások.
A délutáni fordulóra az volt a jellemző, hogy megfordult a fogható halak fajtájának az aránya. Míg délelőtt a karikakeszeg dominált, délután a dévér volt a fő hal és a viszonylag nagy, 2-3-4 gr-os úszóval lehetett megfogni a dévérkeszeget.
 
A verseny trófeái
 
Díjkiosztás
 
 
A verseny győztese Újszászi Richárd lett.
 
A verseny „munkás” része után kellemesebb pillanatok következtek, az eredményhirdetés. A kiírás szerint az egyéni 1-5 helyezettek serleget, a szektor győztesek serleget és a verseny 1-12 helyezettje értékes horgászfelszerelést kapott. Díjat kapott a legeredményesebb női és ifjusági versenyzői is, serleget és egy match botot.
A verseny abszolút győztese pedig megkapta a MAHOR különdíját is.
 
A verseny díjazottjai.
 
 
Papp József:
A verseny rövid értékelése: A pályán eredményesen egyféle módszerrel, rakósbottal lehetett jó eredményt elérni a 15 – 30 dekés dévérek, vagy a 3 – 30 dekás karikakeszegek megfogásával. Igazán jó eredményt azok értek el, akik nem próbálták a halakat szétválogatni, hanem ami jött azt fogták alapon horgásztak. A verseny után több versenyzővel is beszélgettem, és általános vélemény volt, hogy karikakeszegre érintőn, vagy egy kicsit a fenék fölött kellett horgászni, míg a dévér a letett csalit vette föl és az 2 - 4 gr közötti úszóméret hozta a jó eredményt. Nagyon fontos volt a bot gumizása is. Az etetőanyagnak is nagy volt a jelentősége. Elég sok is kellett belőle, és annak jó minőségűnek és erre a pályára alkalmasnak kellett lennie és nagyon el kellett találni a halak ízlését is. Fontosnak tartom az etető csalogató hatását az első percekben, hiszen ez dönti el, hogy a hal odaáll elénk, vagy sem, mert attól kezdve szinte mindenki földes szúnyogot használ és a hal már nem megy el utána, hacsak valamit el nem rontunk.
Az alapozó és ráetetésre nem volt határozott recept. Volt aki dobta, volt aki kupakolta. Egyformán eredményes tudott lenni mindkettő.
A pálya nagyon egyenletes, de rendkívül összetett tudást, gyakorlatot, precizitást, gyorsaságot és helyzetfelismerést igényel. A verseny idején sok hal volt a pályán. A pálya most a tőle megszokott arcát mutatta. A verseny összfogása 1649,78 kg volt.
 
A verseny eredménylistája itt tekinthető meg.
 
Ezúton is gratulálunk minden egyes versenyzőnek, akik részt vettek ezen a nem könnyű versenyen!
 
Papp József

 

GINOP