TOP MIX-MAHOR Kupa 2009, versenybeszámoló

Az idõpont választás igen szerencsésnek bizonyult, ugyanis a hét eleji lehûlést követõen, melegedõ idõ ígérkezett. A pályán, a tréningek alapján, nagyon sok hal mutatkozott. Igazából nem lehetett eldönteni a jó módszert, mert nem lehetett horgászni a haltól. Többen már a verseny hetében lejöttek edzeni, hogy jelezzék, nem bízzák a véletlenre a dolgot, de az egy-két fõs tréningek alapján nem lehetett megítélni a versenyen alkalmazandó helyes módszert. Ha a betett csalit nem fogta meg a sneci, akkor elkapta az alattuk lévõ karikakeszeg, ha véletlenül az sem, akkor feltolta a dévér.  A tréningeken elért fogásokat figyelembe véve  látszott, izgalmas, sokhalas versenynek nézünk elébe. Egyértelmûen látszott, hogy a rakós illetve, spiccbotos módszer lehet eredményes, ezért és a vízen lévõ sok nyárfa szösz miatt a match botos horgászatot szinte senki sem erõltette.

Reggel 6:30-kor Papp József megnyitó beszédével köszöntötte a horgászokat, ezután kisorsolásra kerültek az elsõ és második forduló helyei. A pálya 6 szektorra lett osztva (12 - 12 - 13 - 13 - 12 - 12) A jelentkezõk között több ismerõs arccal is találkozhattunk. Nevezett a versenyre többek között Nagy Attila Európa-,  és Világbajnok, Gyulai Ferenc 2-szeres Magyar Bajnok, Horváth Tibor, a tavalyi bajnok, Martin Gábor és Heimann József többszörös egyéni dobogósok, Olaszországból négy versenyhorgász és Szlovákiából is öt versenyzõ. Két hölgy és három ifi is indult. Nekik nem volt külön szektoruk, a mezõnyben horgásztak, de külön lettek értékelve.

A pálya a kezdés után, egyenletes egyenes part, egyenlõ vízmélység, parkolási lehetõség a hely mögött.

A kupák, amelyek hódítókra várnak.

A kétórás felkészülés után 9 órakor elkezdõdött a megmérettetés. A halfogás a kezdés után azonnal beindult és ettõl kezdve nem volt megállás. A pályán végignézve folyamatosan húzta a halat mindenki. Csak abban volt különbség, hogy kicsit gyorsabban, vagy lassabban, illetve karikát, vagy dévért. Nem igazán lehetett eldönteni, ki hogy áll szektorában, mert követhetetlen volt a sok hal.

Hunyadi Adrienn egyik dévérkeszegje

Faragó Zoltán is jól oldotta meg feladatát és 2 helyezési számmal állt fel a dobogó második fokára.

Faragó Róbert, Zoli apja sem tétlenkedett és 19.490 grammos összfogással éppen csak lemaradt a dobogóról.

Martin Gábor a mezõny harmadik legtöbb halát fogva a harmadik helyen végzett.

Senki sem tétlenkedett, mindenki húzta a halat, ahogy csak tudta.

Nagy Attila a gyorsaság érdekében ?röpteti" halait.

Várszegi Gábor éppen a horgot ?operálja ki" halából.

Horváth Tibor, tavalyi bajnok szákolás közben.

Gyulai Ferenc útban a bajnoki cím felé.

Fülöp Józsi, a ?pálya ördöge".

Kiss Ernõ is jól ismeri a pályát, a népes mezõnyben elért elõkelõ helyezése is ezt bizonyítja.

Az igazság pillanata. A mérlegelõ csapat Nagy Attila fogását bírálja el.

A pályán mindenhol volt hal, a kérdés csak az volt, sok vagy még több. Felértékelõdött a gumizás és a horog jelentõsége ugyanis minden egyes elvesztett hal súlyos hibának számított.  Jobbnak látszott az erõsebb gumi (1,2 tömör, vagy vékonyabb csõ) a nagyobb csali miatt és nagyobb (14-12) horog. A legeredményesebb csali pedig a giliszta, vagy több giliszta volt, ezzel lehetett szelektálni a dévéreket. Olyan szorosak voltak a mérlegelt súlyok, hogy egy-egy keszeggel már helyezéseket lehetett elõrelépni. A forduló legtöbb halát Gyulai Ferenc fogta az ?E" szektorban, 12.430 gr-ot. Jellemzõ volt, hogy szektor egyesek 11.500 gr fölötti fogtak és még a második, harmadik helyezettek is 10 kiló fölötti halakat zsákmányoltak és csak négy versenyzõnek ?sikerült" négy kilónál kevesebbet fogni.

Mérlegelés után, az átpakolás szünetében, a rendezõk szendvicset és ásványvizet osztottak ki a versenyzõknek.

A második forduló úgy kezdõdött, ahogy az elsõ abbamaradt. Az etetés után mindenki fogta a halat, mintha mi sem történt volna.

Jerkovics Gergely sokadik halával.

Schmidt Attila dupla annyit fogott délután, mint délelõtt, de ez is kevés volt a boldoguláshoz.

A délutáni fordulóra megérkezett a MAHOR képviseletében Hajdú Lívia is, aki csodálattal és megelégedéssel figyeli a remek fogásokat.

A délutáni fordulóra ugyan az volt a jellemzõ, mint a délelõttire, sok hal. Jó eredményt produkálni csak 10 kiló feletti fogásokkal lehetett.

Most is kiemelkedett Gyulai Ferenc fogása, aki 13.380 gr-al nyerte szektorát és ezzel a versenyt is.

Faragó Zoltán, kicsit kevesebb hallal, mint délelõtt, de így is szektor egyest horgászva, kevesebb fogott hallal lett a második.

Martin Gábor, délelõtti kettesére egyest horgászva, a harmadik legtöbb halat fogva végzett a harmadik helyen.

A verseny ?munkás" része után kellemesebb pillanatok következtek, az eredményhirdetés. A kiírás szerint az egyéni 1-5 helyezettek serleget, a szektor gyõztesek serleget és a verseny 1-10 helyezettje értékes horgászfelszerelést kapott. Az 1-3 helyezettek rakós, míg a 4-10 helyezettek matchbotot vehettek át. Díjat kapott a legeredményesebb ifi és nõi versenyzõi is, serleget és egy-egy spiccbotot.

A verseny abszolút gyõztese pedig megkapta a MAHOR különdíját is, egy szép serleget.

A 2009 évi TOP MIX Kupa trófeái.

Hunyadi Adrienn, az eredményesebb nõi versenyzõ.

Nagy Attila a verseny ötödik helyezettje.

Martin Gábor a harmadik helyezettnek járó rakósbotot veszi át.

Faragó Zoltán a verseny második helyezettje veszi át megérdemelt jutalmát.

Gyulai Ferenc, a gyõztesnek járó serleget veszi át Papp Józseftõl, a verseny házigazdájától.

Hajdú Lívia adta át a MAHOR különdíját Gyulai Ferencnek.

A verseny díjazottjai.

A verseny végén Gyulai Ferencet kérdeztem, mondja el, milyennek látta a versenyt és hogy értékeli saját horgászatát:

Gyulai Ferenc: A pénteki edzésnap után még sok dolog nem volt teljesen tiszta, de azt követõen fejben rendbe raktam mindent. Ebben sokat segítettek Papp József tanácsai is. A mai versenyen nem a hal volt a kérdés, az ott volt a pályán, hanem hogyan lehet abból mennyiséget fogni. Elsõsorban a dévér volt a célhal, mert abból lehetett súlyra is sokat fogni.

Erõsebb, 1,2-es gumira cseréltem a 0,9 - 1 -es gumikat, nagyobb horgot és nagyobb úszót használtam, mint a tréningen. A nyerõ a 3 gr-os TOP MIX TIBY típusú úszó, az etetõanyag pedig az Xtasy dévér volt. A szúnyogot löszös agyaggal kevertem. Az alap- és a ráetetést is csészével végeztem. Csalinak szúnygot és gilisztát használtam. A kezdést követõen azonnal elindult a hal és azokat végig az etetésen, tehát magam elõtt tudtam tartani. Az alapozást és a ráetetést is csészével végeztem.

?Megígérem, hogy a versenyrõl, az ottani horgászatomról készítek egy részletes anyagot, és elküldöm neked, hogy fel tudd tenni az oldaladra" - mondta az örömtõl beszélni alig tudó Feri.

Gyulai Ferenc második fordulós zsákmányával.

Papp József:

A verseny rövid értékelése: A pályán sokféle módszerrel lehet halat fogni, de most a legeredményesebb a rakósbotos horgászat volt. A pályán jelenlévõ halak közül a 15-40 dekás dévérek megfogásával lehetett jó eredményt elérni. A pályán a dévér mindenhol jelen van, de az eredményes horgászatának sok összetevõje van, a precíz mélységméréstõl a csalizáson keresztül a csali vezetéséig. Nagyon fontos a bot gumizása is. Az etetõanyagnak is van jelentõsége. Nem kell belõle sok, de annak jó minõségûnek és erre a pályára alkalmasnak kell lennie. Fontosnak tartom az etetõ csalogató hatását az elsõ percekben, hiszen ez dönti el, hogy a hal odaáll elénk, vagy sem, mert attól kezdve szinte mindenki földes szúnyogot használ és a hal már nem megy el utána, hacsak valamit el nem rontunk

Az alapozó és ráetetésre nem volt határozott recept. Volt aki dobta, volt aki kupakolta. Egyformán eredményes tudott lenni mindkettõ, bár a gyõztes kupakolta még az alapot is.

Kizárólag a nagyobb testû dévérek horgászatával lehetett jó eredményt produkálni. Ehhez nagyobb úszó és giliszta csali volt a megfelelõ.

A pálya nagyon egyenletes, de rendkívül összetett tudást, gyakorlatot, precizitást és helyzetfelismerést igényel. A verseny idején nagyon sok hal volt a pályán, ezt mutatja a verseny összfogása is, mely több, mint egy tonna volt (1.004 kg). Az átlagfogás is magáért beszélt, hiszen 6.80 kg.

Összességében egy magas színvonalú, halban rendkívül gazdag verseny volt. Az ilyen versenyt szeretem. Véleményem szerint egy versenynek a halfogásról kell szólnia, a sokhal fogásról. Ez látványos és élvezetes.

A közönségnek is látványos, mert az élversenyzõket és a csúcsfelszereléseket láthatják munka közben és nem egy árva halra várakozva. A versenyzõknek, még azoknak is, akik nem nyernek, pedig remek élményt nyújt. A halak pedig igazi versenyhalak. Nem kell attól tartanunk, hogy a verseny után hogy kezeljük a törpeharcsa szúrástól zsibbadt kezünket.

Egyöntetû volt a vélemény, hogy minden résztvevõ jól érezte magát, hiszen sok halat fogtak.

Köszönjük a kiváló munkát a fõrendezõknek, Kozári Miklósnak, továbbá a rendezõknek, akik ezt a versenyt is kiválóan lebonyolították.

Ezúton is gratulálunk minden egyes versenyzõnek, akik részt vettek ezen a nem könnyû versenyen!