STRADIVARI Carp Match I. versus KORUM V2 M

?Üdvözlöm!
Igen, abban a szerencsében lehet részem, hogy még, hozzá juthattam egy, Korumhoz mármint a legendás V2 típushoz és már az 5 évet kezdhetem vele. Sajnos a most forgalomban lévõ G3 ránézésre sem közelíti meg az elõdjét...
Bár õszintén megmondom annak is vannak hibái, akinek van vagy látott, fogott már ilyet az tudja mirõl beszélek:)  
Pg 
Boldog Karácsonyt!"

?O.K. Ha gondolja és bevállal egy kis írást ide az oldalra, elküldöm Önnek a STR Carp Match I. botot, hogy hasonlítsa össze a kettõt.
De ennek tényleg csak akkor van értelme, ha készít egy kis értékelést a két botról, a legapróbb részleteket is beleértve, tehát pl. nyélhossz, nyélkialakítás, ordótartó, fogás kényelmessége, bottest átmérõ, gyûrûzés, akció stb.
Mit szól hozzá?
Papp"

?Kedves József
Mit is mondhatnák egy ekkora megtisztetõ ajánlatra....Igen
A részleteket, gondolom megbeszélhetjük e-mailben, telefonon, személyesen...
PG"

Most pedig következzen Pfaff Gábor, ahogy õ látja. 

A karácsony elõtti napokban böngészgettem a szokásos horgász oldalakat a neten, amikor a TOP MIX oldalán két érdekes cikkre bukkantam, melyekben a TOP MIX 2009. évi match botjait tesztelték. Ennek kapcsán Németh Dániel úgy látta, hogy a TOP MIX Stradivari Carp 1 bot a legendás Korum V2 medium bot utódja, sõt túlszárnyalja. Ismét elolvastam a véleményét, majd elküldtem a hozzászólásomat, amire a cég tulajdonosa is felfigyelt. Pár e-mailt, és telefonbeszélgetést követõen, kémfilmbe illõ jelenet során, egy sötét, téli éjszakán, az M7-es út fehérvári pihenõjében, Papp József átadta a fent említett botot. Így lehetõségem nyílt arra, hogy azt összehasonlítsam a saját Korum botommal. 
Elõre bocsájtom, nem vagyok versenyhorgász, azonban szeretek finomszerelékkel horgászni, fõleg pontyra. Korábban nem nagyon használtam TOP MIX termékeket, sõt pár éve a Haldorádón kritikával is illetem egy TOP MIX botot.....
Egy a lényeg nem vagyok elfogult a TOP MIX felé.

Ennyi bevezetõ után, nézzük a pecákat! A tisztelet úgy kívánja, hogy az idõsebb, s szívemnek oly kedves V2-vel kezdjek. A bot nem mai darab, emlékezetem szerint a 2001-es vagy, 2002-es évben jelent meg. Igazi uniqum volt a magyar piacon, mivel az elsõ, tényleg angol bot volt, és nem olasz. Nagyon elõnyös árat kértek érte, és elég kevés érkezett belõle hazánkba, szóval nem vált tömegcikké. Városi legenda szerint ritkasága annak köszönhetõ, hogy a magyar piacra szánt szállítmányból egy egész kamionnyit elloptak, valahol Németországban.

A V2 elõtt is horgásztam match botokkal, de valami mindig hiányzott, - amit a rakóval, spiccbottal, sõt esetenként a Dráván feederrel is éreztem. Amikor a V2-vel kifárasztottam az elsõ pontyot, rájöttem, mi volt az: a szákolásig egyenlõ félnek éreztem a halat. Tudom, többen szeretik érezni a hatalmat az állat felett, én azonban nem erõbõl szeretek nyerni. A lényeg, hogy a V2 ezt a rég várt élményt adta.

Tudtam, hogy a bot bírja, nem jelentenek ellenfelet neki a 1,5-2 kilós potykák. Fantasztikus,   ahogy a hal megugrik, és a bot szinte megnyúlik, úgy megy utána. Az olasz gyártók botjai ezt, ennyi pénzért nem biztosították.  

Hát, röviden ennyit a V2-rõl. Remélem, kellõen felvázoltam, miért is kaptam fel a fejemet azon a párhuzamon, amit Németh Dániel húzott meg.

Sajnos az évszak nem tette lehetõvé a halfogást a Stradivari Carp 1-el ( az egyszerûség kedvéért ezt követõen csak STR ), bár nem zárkózóm el ilyesmitõl, ha végre egyszer tavasz lesz. 

Nem éppen ideális match botos idõ.

Szóval csak dobálgattam a bottal, s hogy legyen egy független tanú, édesapámnak is a kezébe nyomtam és megkértem, próbálja ki õ is. Itt azért megjegyezném, nem vagyok a hatalmas úszók híve. Ahol eddig horgásztam ( Bükkösdi tó ), nem kellett 8 -10 grammosnál nagyobbat használni. Általában a 6 grammos méret megfelelt, sõt sok esetben a - nagy kedvenc - Middy Crystal Wagler cc. 5 gramm ( 4AAA+4BB ) is elegendõ, ezzel nem terhelem a botjaimat. Véleményem szerint egy jó bot ismérve az, hogy kis úszót lehet vele pontosan dobni, majd ezt követõen ?nagyhalat" kifárasztani vele. Sajnos kevés ilyen bot van az úgynevezett pontyozásra szánt matchek között. Többnyire kemény, merev pálcákat ajánlanak a kereskedõk pontyozni, vastag 0.20+ méretû zsinórral, és ezekkel nehéz a Middy-t pontosan oda ejteni, ahová én szeretném. Tehát az érdekelt nagyon, hogy alkalmas-e az STR a kis tömegû úszókkal való horgászatra.

 A kedvenc szerelék

Azt kell mondanom, kísérletezésünk során az STR pontosabb volt, mint a V2. Ezt valójában édesapám mondta ki,... pedig õ nem is olvasta Németh & Gyulai tesztet. A fõpróba a tél miatt elég speciálisra sikerült, ugyanis a tó vize kezdett befagyni. A parttól kb. 25 - 30 méterre lévõ jégtábla volt a cél, arra voltunk kíváncsiak, melyik bottal lehet az úszókat ehhez minél közelebb, de még a vízbe juttatni.

 A téli pálya
A V2 esetében az úszó gyakrabban koppant a jég szélén.

A mókának a fagy vetett véget, ugyanis a gyûrûk eljegesedtek. Itt ismét az STR nyert, mivel hajszálnyit nagyobbak a gyûrûi, emiatt kicsit tovább tûrte a felhordott, szép lassan megfagyó vizet. Eddig 2:0 az STR javára.

Valószínûleg a nagyobb átmérõjû gyûrûsor a most hódító útjára induló Slider technika alkalmazásakor is kedvezõbb lesz, mivel a nagyobb átmérõn könnyebben átszalad az ütközõ.

 Ez bizony befagyott...........                   

 Az STR sem bírta már tovább.....

Összehasonlítottam az STR gyûrûzését a Preston C-Series botoméval, és megállapítottam, hogy azon ugyanezek a méretek találhatóak - pedig az egy ?kicsit" drágább volt, mint tudomásom szerint az STR tervezett ára.

 Nagyobb átmérõ magasabb talpak az STR botnál                

 ..... és duplák a második tagon is.

Most pedig következzen az, ami a használati érték mellett nekem ugyanolyan fontos egy horgászbotban; ez pedig a külcsíny - vagyis, hogy nekem tetsszen!

Mindent elmond a bot nyele: a V2 EVA és parafa kombinációja, szokás szerint elöl - hátul  habosított gumi, középen parafa. Az orsótartó megjelenésekor igazi ergonómiai csodát jelentett, teljesen rásimult az orsótalpra. Igaz, én szinte soha nem fogom az orsótalp körül a botot fárasztáskor, csak dobásnál. Számomra a nyél elején lévõ, hordó alakra formált EVA rész jelentõsége nagyobb, mivel ezt markolom fárasztás során. Lényeges, hogy ez tökéletesen feküdjön a tenyerembe. Ennek az oka, hogy pontyozás közben leteszem a botot tartóba, és csak kapáskor kapom fel azt. Ilyenkor, szerintem kényelmesebb a nyélrész elejét megmarkolni és csuklóból beemelni.
A bot teste a fekete, vastag lakozással szinte olyan, mint egy antik keleti bútor.    

Nézzük a trónkövetelõt! Végig parafa nyél, ízléses módon lezárva, ami kísértetiesen hasonlít a Korum neoteric és G3 szériában alkalmazott megoldásra. A véglezárásokat alaposan átnéztem, - ugyanis fontos, hogy szépen legyen kialakítva - tökéletesnek bizonyult. Reméljük, hogy a szériagyártás sem ront ezen. Korábban pontosan ez nem tetszett egy TOP MIX boton, de úgy látszik, csak egy gyermekbetegség volt, amit a cég sikeresen kinõtt.
A bottest grafitszürke, vékony ?talán" matt lakozással, azért ?talán" mert annyira sejtelmesen vékony, hogy a körmömet végig húzva érzem a tekercselés meneteit. (a felület speciális homokolt kialakítású. Papp)

 Vajon melyik a Stradivari?               
( A felsõ )

 Ez egy tökéletes befejezés. A STR bot nyelének a vége.

Az orsótartó ugyanaz a forma, mint a V2-nél. Rejtélyesnek találtam az orsótartó felett kialakított nagyobb ?púpot". Elgondolkodtam, bizonyára ergonómiai ok áll mögötte, de én korábban soha nem fogtam így horgászbotot, ezt még szoknom kellene.

 Ez nagyon hasonló

 A ?púp" ami számomra nagyobb és zavaróbb, mint a Korum esetében.

 Így kényelmes a fogása...                      

 Nekem ez a megszokott fogás dobás közben.



Mivel kisebb, nem zavar az ergonómia....

 Hordó vagy henger?                                                

 STRADIVARI

KORUM

A nyél eleje elég hosszú, de sima henger, nem hordó alakú, nem illeszkedik a kezembe, és parafa... Persze tudom, ezt könnyebb tisztán tartani, mint a gumit.

Az STR nyelének mérete számomra tökéletesen megfelelt, bár beszélgetésünkkor Papp úr elárulta, a szérián kb. 4-5 cm-el hosszabbra tervezik. Ezáltal feltámasztható lesz, huzamosabb fárasztások során. A hibákat szerintem orvosolni lehet a nyél vastagabbra formázásával.

Majd' elfelejtettem: nem kedvelem a hivalkodó, cirádás feliratokat a botokon. E tekintetben nagy kedvencem a Chub Outcast pecám, azon tényleg keresni kell a matricázást, ami kb. 1x2 cm nagyságú. ( A C1 ebben viszi a pálmát, mivel prototípus, nincs rajta felirat! ) 

Végül egy utolsó gondolat: amikor a botot kézhez kaptam, és szemügyre vettem annak anyagát, ?déja vu" érzésem volt, mintha láttam már volna ezt a megoldást. Eszembe jutott, ez ugyan olyan mint a Korum neoteric float botom, amivel barátaim bojlis etetésén vadászom a tó szörnyeire. No, elõ azt a pálcát, és tényleg! Ugyanaz az anyag, csak az STR match bot, a Neo pedig egy elefántölõ. Felmerült bennem a gyanú, hogy egy helyen készülnek a Stradivari széria botjai és a Preston, valamint a Korum botok. ( A Chub-nak is ugyanilyen grafitszürke színe van, és nagyon hasonló tekercselésû ). Csak zárójelben jegyzem meg, hogy a Neo-n egy leheletnyivel vastagabbnak érzem a lakkréteget. Tudom, ez ismét csak saját bolondéria. Istenem, úgy imádom, ahogy a tavaszi napsugár megcsillan a bot felületén...! 

Elõzõek alapján elképzelhetõ, hogy a Korum V2 13 carp float medium utódját tisztelhetjük a TOP MIX Stradivari Carp 1 személyében. Ennek a bebizonyításához legalább egy egész szezont végig kellene vele pecázni, és még akkor sem merném ezt egészen biztosan kijelenteni. Nagyon nehéz egy legendával versenyre kelni. Mindenesetre az STR nagyon jó adottságokkal rendelkezik, bár nincsenek olyan szép görbe gyûrûi, mint a Korumnak.  

Az írást nem tesznek szántam, hanem a személyes tapasztalataimon alapuló véleményemet foglaltam össze.

Pfaff Gábor

GINOP