Keszegezés, pontyozás egy bottal? - Igen, TM Asterx Match Medium (teszt)

 

Elõször is lássuk a bot fontosabb adatait:

Hossz

4,20 m

Szállítási hossz

150 cm

Bot tömege

223 gr

Akció

B

Tagok száma

3

Tagok illesztése

?hamis" csapos

Gyûrûk száma

15

Gyûrûk típusa

SIC

Nyélborítás

parafa + szivacsos

Orsótartó típusa

csavaros

Bot anyaga

IM10 carbon

Dobósúly

8-18 gr

Ideális fõzsinór méret

0,15-0,17

Optimális elõkezsinór méret

0,11-0,13

 

 

 

A táblázatból, gondolom, mindenki megfogalmazta a maga véleményét, álláspontját. Ha már a számok nyelvén megismertük a botunkat lássuk élõben, hogyan is viselkedik. Tesztnek két helyszínt választottam. Elõször a Dunán próbáltam szerencsét, ahol különféle keszegekre horgásztam. Második alkalommal viszont kemény terhelésnek alávetve a botot, egy intenzíven telepített tavon néztem meg, hogy miként viseli a pontyok erõszakos kirohanásait.

 

 

?Hamis" csapos tag összeillesztés

 

 

A nyélrész parafa és szivacs kombinációja

 

 

Szép igényes gyûrûsor

Korán érkeztem a Dunára, hogy jó helyet sikerüljön kifognom. A Dunán nincs foglalt hely, itt bizony érkezési sorrend van. Egy jó hely már fél sikert jelent. Nagyon rég nem matchbotoztam folyóvízen, pedig emlékszem, amíg nem volt rakós botom, csak ezt a módszert mûveltem.

Szépen mindent elrendeztem, hogy kézközelben legyenek a fontosabb kiegészítõ kellékek. A horgászhelyem nagy terméskövekkel tarkított, emiatt a közlekedés sem egy egyszerû mûvelet. Minden egyes lépést megfontoltan kell véghezvinni, egy rossz mozdulat és már borulunk is a hideg vízbe. Máskülönben nem szerencsés összekocogtatni a köveket, mert akkor a közelben tartózkodó halaknak búcsút is inthetünk. Csak egy kis érdekesség: a hang a vízben másodpercenként 1400 métert tesz meg! Most már remélem, értik, miért is veszik rossz néven a horgászok, ha valaki csörtetve, zörögve jön le a vízpartra.

 

 

Napfényes jász

Nos, térjük is vissza témához. A bot összeszerelésénél -mikor a tagokat összeillesztjük- nagyon jól érzékelhetõ, hogy mikor is csatlakozott megfelelõen a két rész. Szeretem a hamis csapos illesztést, mert összedugásnál a tagok szó szerint ?összecuppannak". A szétszedésük viszont nem okoz semmilyen erõlködést, azok is egy könnyû tekerõ mozdulattal szétjönnek.

 

Tudnivaló: A rádugós rendszerû horgászbotoknál háromféle összeillesztést használnak.

1. A felsõ botrészt egyszerûen rá kell dugni az alsó, lakkozott bottagra. Rendkívül igénytelen,de megfelelõen erõs megoldás. Hátránya, hogy a lakkozott felület viszonylag gyorsanmegkopik, csúnya lesz, különösen ha némi szennyezõdés is kerül az illeszkedõ felületekközé. Hátránya továbbá, hogy könnyebben összetapadnak a tagok.

2. A klasszikus csapos (stucnis ) illesztés. Ilyenkor az alsó bottagba egy idegen csapot illesztenek és ragasztanak. Erre illeszkedik a felsõ tag. A csap keresztmetszete kisebb, mint a bottagoké, ezért azt erõsebbre kell készíteni, így azonban megváltozik a bot karakterisztikája. Ez jól látszik, ha meghajlítjuk a botot és oldalról belenézünk. Egy kis egyenes rész látható itt, megtörik a hajlás íve. Hátránya még, hogy a csap könnyen eltörhet, vagy akár ki is lazulhat.

Elõnye, hogy nem kell a rácsatlakozó bottagot felvastagítani, az alsó tag átmérõjében futhat tovább a bot, karcsúbb látszatot keltve.

3. A hamis csapos megoldás, amikor az alsó bottagból van kialakítva az illeszkedõ csap. Ez az elsõ kettõ minden elõnyét egyesíti, kivéve a karcsúbb látszatot.

Véleményem szerint ez a legjobb megoldás, ezért a TOP MIX botok így készülnek.

 

A gyûrûk SIC betétesek, a damil csak úgy suhan át rajtuk. Szépen, egy sorban helyezkednek el, hibátlan a gyûrûsor. A bot dobósúlyát tekintve 8-18 gr, de erre a horgászhelyre elegendõ egy sima 5-6 grammos duci úszó is. Ez a viszonylag kis méretû úszó is könnyedén repül, a már megetetett helyre. Gombócaimat a kövezés lábának végéhez dobom, hátha elcsípek néhány jászkeszeget, paducot, dévért. Etetõanyagom a következõ elemekbõl állt: 2,5 kg TM folyóvízi alapetetõ, 0,5 kg õrölt magmix, 0,5 kg mézeskalácsliszt, 1 kg fõtt búza, fél csomag spekulatius aroma, 0,5 liter csonti, 2 kg kavics.

 

 

Alapozó etetésre szánt gombócok

Etetés után 15 perccel már halat akasztok. Érzem, erõsen rugdalózik - ez bizony jász lesz. Imádok erre a halra horgászni. A horgon jól védekezik, nem adja könnyen a bõrét. A 6 szem csonti kellett neki, számára igazi fehérjebomba ilyenkor tavasszal. Szákba helyezem, és már dobom is vissza szerelékemet az etetés sávjába. Óvatosan, ha nyitott szákba helyezzük a jászt, mert abból a repülõhalat meghazudtoló módon tud kiugrani. A halak fantasztikusan mozognak a Dunán. Halugrás halugrást ér, gyönyörû látvány. Közben élvezem a napsütés jótékony hatását, a tavaszi hajnal friss illatát. A bot szépen dolgozik minden egyes hal alatt, élmény vele a horgászat. 2 órája horgászok kézben tartva a bottal, de még nem érzem, hogy fájna a karom. Nem vagyok egy testépítõ alkat, úgyhogy tudom, milyen érzés, amikor pihenésre kell ítélni a karunkat, pláne akkor, amikor még a hal is megy. A folyamatos helyben tartó etetés hatására az etetõanyagom is elfogy, vele együtt a halaim is odébb állnak. Kiöntöm fogásomat a vödörbe, 5-6 kg-ra saccolom a mai termést. Gyorsan néhány fotó, és mehetnek is vissza.

 

 

A reggeli Duna ajándéka

 

 

Fényképezés után pedig vissza a ?feladónak"

A dunai keszegezés után már elmondhattam, hogy a vékony 0,10-0,12-es elõkével való horgászatnál a bot elsõ tagja kellõen lágy, ugyanis nem sikerült beletépnem egy halba se a horgot bevágásnál. De lássuk, miként viselkedik a botunk a pontyok esetében. Kezdésnek 0,14-es elõkét és 0,18-as fõzsinórt választottam. Elején nem akartam erõltetni a botot, hogy lássam, mennyire is bírja a tartós igénybevételt. Két ponty megfogása után már éreztem, nem kell itt félteni a botot, igazi erõtartalékokkal rendelkezik. Elõttem a halak nagy mennyiségben álltak, és rendkívül jól táplálkoztak. Minél többet akartam kifogni, minél gyorsabban. 0,17-es elõkére cseréltem a régit, és beleadtam apait-anyait. 8 pontyot fogtam egy óra alatt, és nem a kisebb fajtából. A legnagyobbat, olyan 8-9 kilósra saccoltam. Részletezni nem akarom a fárasztásokat, szerintem a képek önmagukért beszélnek.

 

 

Szépen dolgozik a bot 1.

 

 

Szépen dolgozik a bot 2.

 

 

Egy a sok közül

Összességébe véve a bot olyan általános paraméretekkel rendelkezik, amelyekkel a könnyû keszegezés, és pontyozás is véghezvihetõ. A mélybordó szín és az elegáns gyûrû kötések tiszteletet parancsoló megjelenést biztosítanak. Fantasztikus erõtartalékokkal rendelkezik, nem kell megriadnunk, ha egy nagyobb testû hal a horgunkra akad. Kellõen lágy, a vékony elõkével való horgászatot is sikeresen mûvelhetjük vele, legyen szó tavi vagy folyóvízi horgászatról. Meggyõzõdésem, hogy ár/érték arányát tekintve a piacon az egyik legjobb univerzális, minden igényt kielégítõ horgászbot. A súlyelosztása kiváló, a nagyobb úszókat is szépen repíti. Kezdõ és haladó horgászoknak egyaránt ajánlani tudom.

 

Szöveg: Kenyeres László

Fotó: Mócsai András, szerzõ

GINOP