Rakósbotos horgászat 2.

II. Rész

Rakósbotok fajtái:

Nagyvonalakban három típust különböztetünk meg :

?-          keszeges, vagy apróhalas botokat

?-          pontyos, vagy nagyhalas botokat

?-          mindkét kategóriának valamilyen szinten megfelelõ, úgynevezett allround botokat

A keszeges botok könnyûek, gyorsak, esetleg karcsúbbak és ezáltal könnyen kezelhetõk. Kézben tartott horgászathoz készülnek, hiszen a gyakori kapások, a csalivezetés pontossága, a gyors ki-be tolás miatt nincs idõ azokat letenni. Gyakran kell egy kézzel tartani õket, amikor etetünk, vagy csontit lövünk. Ezek a botok a versenyzésre alkalmas botok, ezekkel lehet a 200 fölötti darabszámot megfogni a három óra alatt.

 STRADIVARI Match Ice

A pontyos, vagy nagyhalas botok nehezebbek, robosztusabbak, hiszen nagy halakhoz lettek készítve. Nem feltétlenül elõny a nagy merevség, mert jó, ha a bot egy kicsit segít a guminak. Továbbá, általában letett bottal horgászunk, így az a kis súlytöbblet sem okoz problémát.

T-Rex CARPERIOR 13,00 pontyos rakósbot

Viszont a nagyhalas botok között is vannak kifejezetten a nagyhalas, pontyos, versenyekhez készített botok, mert egyre több ilyen verseny van. Ezek a botok, ugyan nehezebbek, mint a keszeges versenybotok, de gyorsaság, merevség szempontjából megközelítik azokat. Ezek kiválóak a folyóvízi horgászathoz is, hiszen ott is kézben tartjuk a botot és a gyorsaság is fontos.

 ISIS Carp Champion, igazi pontyos versenybot

Az allround botok átmenetek a két bottípus között, nem igazán versenybotok és nem is igazán nagyhalas botok, de mindkét célnak megfelelnek, még versenyezni is jók és, ha elmegyünk vele pontyozni, vagy folyóra horgászni, annak is megfelelnek, de természetesen nem bírják azt a terhelést, mint az erre a célra készített nagyhalas bot. Szerintem a legjobban kihasználható botok azoknak, akik versenyezni is szeretnének meg pontyozni is.

 STRADIVARI Allround, a minden igénynek megfelelõ, csúcsminõségû rakósbot

Rakósbotok paraméterei

A bot hossza:

A legtöbb rakósbot megadott hossza nem a valós adatot tükrözi. Ez tulajdonképpen csalás, vagy úgy is nevezhetném, üzleti fogás, vagy árcsökkentõ tényezõ. Ugyan is, ha egy 12,20 m -es botra ráírják, hogy 13 méter, márpedig nagynevû cégek is megteszik, az egyszerûen a vevõ becsapása. Hogy ez miért van? Így ugyanis megspórolnak 80 cm botot, ami, mivel a bot vastagabb részébõl van lehagyva, jelentõs anyagmegtakarítást és ezáltal ármegtakarítást eredményez. Ugyan akkor érzékileg is becsapják a vásárlót, mert ha az két botot összehasonlít, amelyekre ugyan az a hossz van írva, azonban az egyik a valóságban 60 cm-rel rövidebb, az eleve könnyebbnek és gerincesebbnek látszik.

Azonban, ha a bothoz adnak mini toldót, és azt rátéve a botra, majd megfelelõen visszavágva kiadja a boton feltûntetett hosszt, akkor azt mondom, hogy fogadjuk el. Azonban, ha így sincs meg a hossz, akkor sima becsapás.

A bot súlya:

A bot másik fontos paramétere, amely szoros összefüggésben van annak hosszával. Itt is meg lehet vezetni a vásárlót, hiszen egy bot súlya, amire 13 méter van írva, de a valóságban csak 12,20 méter, értelemszerûen kisebb, mint egy 12,80 hosszúságú bot súlya. Erre nagyon érdemes odafigyelni a vásárláskor.

Az apróhalas rakósbotok súlya általában 750-900 gr között van, míg a nagyhalasoké 950 - 1400 gr. Még egyszer, ez nagyon hosszfüggõ tényezõ! Ilyenkor van az, hogy a kézbe adnak egy botot, hogy ez milyen könnyû, ez csak 680 gramm. Azt azonban elfelejtik hozzátenni, hogy a valós hossz csak 12,20 méter. Azonban, ha valaki ráteszi a mini toldót, hogy meg legyen a 13 méteres hossz, meg fog döbbenni, hogy a bot egycsapásra 900 gr-ot nyom és még lógni is fog.

Azonban ejtsünk szót a bot súlyelosztásáról is. Ha a bot jól tervezett, akkor annak a súlypontja közelebb van a tartó kézhez, mint egy rosszul tervezetté. Egy viszonylag jó botot is gyalázatossá lehet tenni, ha annak súlypontja túl távolra kerül a fogástól és egy nehéz botot is elfogadhatóvá lehet tenni a megfelelõ súlyelosztással. Ezt úgy érik el, hogy a bot elsõ tagjait jobb minõségû anyagból készítik, ami megfelelõen könnyû és erõs, a hátsóbb tagoknál pedig alacsonyabb minõséget használnak. Ezért van az, hogy egy ötödik tag drágább, mint egy hetedik, pedig abban több anyag van.

Súlyelosztás mérõszáma a ?tartó erõt" (down force), ami a bot végétõl (nyele) 1 méteres távolságban mért erõt jelenti. Ezt otthon is könnyû megmérni. Szerintem egy rakósbotnál ez lenne az egyik legfontosabb adat, csak akkor kiderülnének a turpisságok, ezért nem használják. Egyszer használta a TRIANA, de õ is gyorsan abbahagyta.

A legjobb botoknál, amelyek meglehetõsen drágák is, ez az erõ 3200 - 3500 gr között mozog. A legjobb botnál amelyet fogtam, ez az erõ 2920 gr volt.

Jó nagyhalas botoknál sem több 4000 gr-nál.

A bot átmérõje:

Az átmérõn általában a nyélátmérõjét értjük. Ez manapság 47-48 mm. Leggyakrabban ezzel találkozunk. Az ez fölötti átmérõ már nagyon vastag, kezelhetetlenné teszi a botot, viszont erõs kúpossága miatt gerincesebbé is, még a gyengébb minõségû botot is. Pont ezért is alkalmazzák.

A karcsúbb botok, ha nem használnak hozzájuk jobb alapanyagot, fejnehezek lesznek és lógnak. Ha jobb alapanyagból készülnek, tudják ugyan azokat, mint egy vastagabb bot, ráadásul sokkal könnyebben kezelhetõk is lesznek, azonban áruk nagyon megnõ. Úgy tûnik, ez a 47-48 mm egy, minden szempontból megfelelõnek látszó méret.

 A STR Match Ice 44 mm átmérõjével nagyon karcsú és könnyen kezelhetõ

Véleményem szerint ez a három legfontosabb paraméter, amivel érdemes foglalkozni.

Rakósbotok és tartozékaik:

Elõször is nézzük a botot:

Maga a bot egy magadott hosszúságú bot, amely hossz a nyéltagtól a spiccig értendõ és általában 9, vagy 10 tagból áll. Tehát, ha valaki vesz egy 13 méteres botot, akkor az a teljes botot veszi meg, mind a 9, vagy 10 tagjával együtt, beleértve a top szettet is.

 A botokon feltüntetik a hosszt és a tagok számát is.

Ez sokaknak problémát okoz, azt hiszik, hogy a botot eleje nélkül adják. Ez olyan, mintha egy kétrészes bothoz nem adnának elsõ tagot. Tehát a bot hossza alatt mindig a megadott hosszt kell érteni. Ha a bothoz külön tartozékként adnak top szettet, azt külön jelzik.

Ezt egy kicsit jobban kifejtem, amennyiben még lehetséges, hogy minden, ezzel kapcsolatos kételyt eloszlassak.

Tehát, ha például valahol az szerepel, hogy az XY 13m-es rakós bot ára 1000,- Ft, akkor az azt jelenti, hogy a teljes bothossz, mind a 9, vagy 10 tag kerül ennyibe.

 Ez egy komplett rakósbot, így lehet megvásárolni.

 Ez a bot, ha megszámoljuk a tagokat, 9 tagból áll.

Ha azt is írják, hogy a bot tartozékai pl.: 2 db 4 tagos top szett, akkor az azt jelenti, hogy magához a bothoz adják ezeket a plusz kiegészítõket. Ez horgászati szempontból azt jelenti, hogy 3 db 4 tagos top szettet tudok majd használni, vagy felszerelni, mivel egy van magán a boton és kettõt még adtak hozzá.

Alapvetõen a bot spicctagját 1.tagnak nevezzük és a legalsót pedig nyéltagnak, mert általában ezt fogjuk, ez a bot nyele. A közbensõ tagoknak külön nevük nincs. Ha valamelyik tag eltörik, csak meg kell számolnunk melyik tag az, és ennek megfelelõen tudunk rendelni.

A top szett:

Maga a kifejezés az angol top set magyarosított változata. Szó szerint valami olyat jelent, hogy az ?elsõ tagokból álló készlet". Mondhatjuk úgy is, hogy a bot elsõ tagjai.

Magában a kifejezésben nincs utalás arra, hogy ez hány tagot takar és ezért így értelmetlen is mindaddig, amíg meg nem határozzuk, hogy hány tagos top szettre gondolunk.

Ez azért van így, mert a használt top szett hossza mindig a víz mélységétõl függ. Ennek megfelelõen horgászhatok akár 2 tagos top szettel is, de akár 7 tagossal is. A mi körülményeink között a 3, 4 és 5 tagos top szettek a leggyakoribbak.

A külön top szettek nem kötelezõ velejárói a rakósbotoknak, azonban nagyon hasznos kiegészítõi. Ha például elmegyünk pontyozni egy tóra és van egy plusz top szettünk a bothoz, akkor a bot top szettjére szerelhetünk 0,3 gr-os úszót, finomabb zsinórral, a másikra meg 0,5 gr-osat vastagabb zsinórral és ezt horgászat közben, a halak étvágyának megfelelõen váltogathatjuk.

De, például felrakhatunk a két top szettre egyforma felszerelést is, csak az egyiken érintõre állítjuk az eresztéket, a másikon meg lefektetjük a horgot a fenékre és ezt cserélgetjük horgászat közben.  

Ezért lehet azt látni, hogy a versenyeken némelyik versenyzõ 6 - 10 top szettet is kirak maga mellé. Mindegyik máshogyan, más szerelékkel van beállítva és horgászat közben cserélgeti azokat. Sokkal gyorsabb, mint mindig eresztéket állítani, vagy szereléket cserélni.

Véleményem szerint a bothoz célszerû egy, vagy két top szettet plusszban beszerezni, vagy a botot már eleve ilyen készletben megvenni.

 2 - 5 tagos top szettek

A pontyos top szett:

Alapvetõen kétféle pontyos top szett létezik. Az egyik ugyan olyan, mint a normál top szett, csak erõsebb, ezért általában kicsit nehezebb is. Ezen top szettek 3, vagy 4 tagosak.

A másik az úgynevezett AB tipes top szett. Nem részletezném, hogy az elnevezés honnét ered, mert csak bonyolítanánk a dolgot. A lényege, hogy a top szett ugyan olyan hosszú, mint egy 3 tagos top szett, csak nem három, hanem kettõ részbõl áll.

 A pontyos, AB tipes top szett, ami ugyan olyan hosszú, mint egy normál három tagos, csak két tagból áll.

Ugyan úgy illeszkedik a negyedik tagra, mint egy normál három tagos top szett. Azonban kisebb a kúpossága, nagyobb átmérõjû a hegye, így erõsebb is. Súlya is nagyobb a normál top szettnél, de még a normál pontyosnál is, ezért biztosan meghúzza a botot.  Nagy átmérõjû gumit is belefûzhetünk, visszavágást alig igényel.

Az etetõ top szett:

Amennyiben a bothoz ilyet be lehet szerezni, az AB tipes kivitelû. Jó minõségû etetõ top szettet igen kevés bothoz adnak. A jó minõség alatt itt elsõsorban az erõsségét értem. Fontos, hogy az etetõ top szett erõs legyen, keveset hajoljon, mert csak így lehet nagy mennyiséget, akár kisebb kétkezes gombócokat is, gyorsan bejuttatni a vízbe. A hajlós etetõ top szett nagyon lassúvá teszi az etetést, gyakran kiesik a gombóc, vagy más etetõanyag a csészébõl, a legnagyobb bosszúságunkra.

 Etetõ top szett, már megfelelõen visszavágva.

 Az elsõ tag a bothossznak megfelelõen visszavágva és ráragasztva a csatlakozó idom.

 Az etetõ top szett és az etetõ csésze

 Az összeszerelt etetõ top szett

A mini toldó:  - innét folytatjuk !

Papp József

GINOP