Hasznos praktikák - Összetapadt rakósbottagok szétszedése

A rakósbot tagok összetapadása ritkán, de elõforduló probléma. A gyakoriságra példa, hogy az utóbbi két évben talán öt esettel találkoztam, ahol segítettem szétszedni a tagokat.

Az összetapadás gyakorisága elméletileg független a bot fajtájától, márkájától, ezért ezen nem is kívánok vitát nyitni.

A bottagok kúposan illeszkednek egymásra és az összetapadás a kúpos részek kialakításától, illetve az illeszkedõ részek felületétõl függ.

Az összetapadás bármelyik tagnál elõfordulhat és leggyakrabban akkor következik be, ha az illeszkedõ felületek nedvesek, vizesek, illetve kopottak. Ha mindkettõ feltétel adott, akkor szinte biztos az összetapadás.

A probléma ellen igazán nem tudunk védekezni. Bárhol, bárkivel elõfordulhat, bár nekem még nem volt ilyen gondom.

A teflon spray használata sem megoldás a megelõzésben, bár sokan azt hiszik.

Nem tudok tanácsot adni a megelõzésre, mert ugye nem lehet tanácsolni, hogy az illeszkedõ felületekre ne kerüljön víz, különösen, ha esõben horgászunk.

Sokkal inkább a probléma megoldására kocentrálnék és akarok adni ezzel kapcsolatban hasznos tanácsokat.

Mindjárt az elején megjegyzem, hogy az erõsen összetapadt, összeszorult tagokat nem lehet melegítéssel-hûtéssel szétszedni, mert nem tudjuk megoldani az egyik tag hûtésével egyidõben a másik melegítését, továbbá ez azért sem megoldás, mert a bot anyagának hõtágulása elég kicsi. Nem megoldás különbözõ csavarlazító és síkosító folyadékok használata sem, mert úgysem tudnak a felületek közé folyni és ha oda is tudnának jutni inkább rontanának a helyzeten.

A bemutatót otthon, a cég udvarán készítettük, mert ehhez nem szükséges vízpartra vonulni.

Segítségem a cég két alkalmazottja volt, akik nem horgásznak, bemutatva ezzel azt is, hogy a szétszedésben bárki segíthet. Nekik fogalmuk sem volt, hogy kell ezt csinálni és csak az én utasításaimat követték.

A bemutatót is egy márkajelzés nélküli bottal készítettük, nehogy bárki a legcsekélyebb márkára való következtetést is levonhassa a látottakból.

 A bemutató tesztalanya egy márkajelzés nélküli, forgalomban nem lévõ rakósbot.

Vegyük az alapesetet, mikor horgászat közben, vagy a végén azt tapasztaljuk, hogy a botot nem tudjuk szétszedni.

Tanácsom ha egyedül nem megy, alapesetben kérjük meg a szomszédot, hogy segítsen. Persze, ha többet fogtunk mint Õ és ezt rossznéven vette és ennek némi jelét is mutatta, akkor mástól kérjünk segítséget, hogy ne adjunk lovat alá és ne mondhassa:

- ? Milyen sz.. bottal horgászunk, hogy még szét sem lehet szedni.!"

A segítõ fogja meg az egyik bottagot, közel az összeillesztéshez, mi fogjuk meg a másikat, szintén az összeillesztés közelében és csavarjuk meg azokat, egymással ellentétes irányban. Természetesen csak a tagtörés határáig. Hogy ez hol van, nos ezt mindenkinek éreznie kell, erre nincs jobb tanács. Talán csak annyi, ha érezhetõen nem megy, ne feszegessük!

 A tagokat az összeillesztéshez közel fogjuk meg és csavarjuk ellentétes irányban.

 Ez legtöbbször segít.

Ez a megoldás a legtöbbször segít és a tagok szétjönnek. Ha tovább akarunk horgászni, akkor gondosan töröljük meg az illeszkedõ felületeket, kívül-belül és folytathatjuk a pecát.

Ha ez sem segít, akkor szükségünk lesz még egy segítõre.

Ilyenkor a felállás és a módszer teljesen más lesz. Ilyenkor nem csavarjuk és nem feszegetjük a bottagokat, hanem megpróbáljuk azokat szétmozgatni. Ez talán egy kicsit furcsán hangzik, de a lényeg ez.

A két segítõ megfogja az összetapadt tagok végeit, de nem a csatlakozásnál, hanem a másik végeken, a lehetõ legmesszebb a csatlakozástól.

Kép 03 A két segítõ így helyezkedik el és húzzák szét a bottagokat.

Õk ilyenkor semmi mást nem csinálhatnak, csak húzzák szét felé  a bottagokat. Nem csavarják, nem hajlítják, csak húzzák.  EZ NAGYON FONTOS !

Úgy helyezkedjenek el, ha a tagok szétcsúsznak, ne essenek el, mert esetleg eltörik, a már szétszedett tagokat és az egész addigi tevékenységünk kárba veszik.

Mi pedig, egy kézzel megfogjuk az összetapadt tagokat pontosan az összeillesztésnél, majd körkörös mozdulatokkal, mintha mákdarálót hajtanánk (nem az elektromosra gondolok, mikor megnyomjuk a gombot és az elindul, hanem a kézire) elkezdjük azokat körkörösen mozgatni. Nem nagy ívben, mert a tagok átmérõjétõl függõen ennek a mozgatásnak a sugara a néhány mm-tõl a néhány cm-ig terjedhet.

 A tagokat az összeillesztésnél körkörösen mozgatjuk, amíg azok szét nem jönnek.

Ezt addig kell csinálni, amíg a tagok szét nem jönnek, mert minden esetben szétjönnek, kivéve talán, ha pillanatragasztóval kezeltük azokat összeillesztés elõtt.

Hogy ez mennyi idõ, ez az összetapadás mértékétõl függ. Lehet néhány másodperc, de akár egy-két perc is.

 Ezt addig kell csinálni, amíg a tagok szét nem jönnek. MERT minden esetben szétjönnek !!

Ha odafigyelünk, tenyerünkkel lehet érezni, amikor a tagok elkezdenek szétcsúszni és lehet szólni a segítõknek, hogy figyeljenek.

A filmen bemutatom, hogy vizes felülettel összerakott és összeszorított tagokat is szét lehet szedni.

 Kép a tagokat összeillesztés elõtt benedvesítem, hogy az esõt modellezzem.

Továbbá a filmben van még egy érdekes momentum, amikor a bottagokat egy gumikalapáccsal ?összeillesztem".

Teszem ezt mindazért, hogy ne érjen az a vád, hogy korábban a tagok nem voltak kellõen összeszorítva, továbbá bemutassam, hogy ezzel a módszerrel a leggonoszabb összetapadások is sikeresen szétbonthatók.

A kézzel erõsen összeszorított tagokat még további kb. 10 mm-t vertem össze kalapáccsal. A valóságban ilyen eset természetesen nem fordulhat elõ. Megmondom õszintén ekkor azért támadt bennem némi kétség a szétszedés eredményességét illetõen.

 A bottagokat összerakás után további 10 mm-t vertem össze gumikalapáccsal.

 A bottagok ?összeillesztése".

Majd elkezdtük a szétszedést. A két segítõ húzta, én pedig körkörösen mozgattam az összeillesztésnél. A szétszedés kicsit tovább tartott a szokottnál, de végsõ soron eredményre vezetett és a tagok a mozgatás hatására szétlazultak és a tagok az összeillesztésnél sértetlenül szétjöttek.

 Még ezzel a drasztikus összekalapálással összeszorított tagokat is szét lehetett szedni.

Az elmondott és a filmben bemutatott módszerrel nagy biztonsággal szét lehet szedni a rakósbot összetapadt tagjait, tehát nem érdemes különbözõ, valaki által javasolt, vagy a magunk feje után kitalált módszerekkel kísérletezni.

Ha így jártunk és a parton nincs két segítség, akkor inkább azon törjük a fejünket, hogy tudjuk elvinni az összetapadt tagokat addig, ahol tudunk segítséget szerezni, mintsem nekiálljunk feszegetni azokat, mert annak az eredménye nagy biztonsággal törés lesz.

Remélem ennek az anyagnak minden rakósbotos horgász hasznát veszi és segítség lesz a továbbiakban az összeszorult, összetapadt bottagok eredményes szétszedésében.

Papp József

 

GINOP